kb004b
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

kb002
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

IMG_1331k

Więcej tutaj i tutaj (ostatni rząd i dalej).
W tym roku dużo martwych trzmieli.

Pantera mglista, pantera szara (Neofelis nebulosa) – ssak drapieżny z rodziny kotowatych. Gatunek zagrożony. Długość ciała do 110 cm, długość ogona do 90 cm, długość życia do 17 lat. Sierść białoszara w czarne plamy i koła. Piaskowe oczy, krótkie łapy, wielkie kły. Rodzi się w dziupli, żyje samotnie, mieszka we mgle.

IMG_1074 IMG_1146

Tydzień temu też byliśmy, ale wtedy jakoś nie miałam nastroju, żeby w ogóle brać aparat. Dziś prawie się popłakałam na przemowach, ale na szczęście rozproszyła mnie jakaś dziewczyna włażąca na drzewo. Więcej zdjęć tutaj.

plod012

W niedzielę 3 kwietnia wierni we wszystkich kościołach w Polsce usłyszą, że Polska nie może poprzestać na obecnym kompromisie aborcyjnym. Episkopat wydał specjalny komunikat na Dzień Świętości Życia. „Życie każdego człowieka jest chronione piątym przykazaniem Dekalogu: Nie zabijaj! Dlatego stanowisko katolików w tym względzie jest jasne i niezmienne: należy chronić od poczęcia do naturalnej śmierci życie każdego człowieka – piszą biskupi. – W kwestii ochrony życia nienarodzonych nie można poprzestać na obecnym kompromisie wyrażonym w ustawie z 7 stycznia 1993 roku, która w trzech przypadkach dopuszcza aborcję” (źródło tu).

Trochę nie wiem, co powiedzieć.

W pierwotnej wersji obrazka był jeszcze zarys brzucha nosicielki płoda. Zrezygnowałam z niego, bo w sumie po co tu ona, nie?
Za tło posłużyła suknia Mamy Madzi.

W Wielki Piątek na placu Zbawiciela.CAM00038

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Przestałam jeść mięso po rozmowie z Tolkiem, powiedziała mi wczoraj panna To.
Ile Tolek ma lat?
Pięć. Zapytał mnie niedawno o mięso.
– Mamo, czy mięso jest ze zwierząt?
– Tak.
– Czy żeby było mięso, trzeba zabić zwierzę?
– Nno, tak.
– Ale mówiłaś, że nie wolno zabijać zwierząt.
– Niektórzy ludzie uważają, że wolno. Ale są też tacy, co uważają, że nie wolno, i nie jedzą mięsa. Nazywają się wegetarianie.
– Czyli zwierzęta są z mięsa?
– Tak.
– A ludzie też są z mięsa?
– Tak.
– Czy wolno zabijać i zjadać ludzi?
– Nie wolno.

– A co ty sądzisz o jedzeniu mięsa, Tolek?
– No, że nie wolno zabijać zwierząt… Ale lubię mięso, więc nie będę o tym myślał.

Smutek – uczucie tego, komu coś dolega, kto stracił kogoś lub coś miłego, kto ma przykre wspomnienia, przeżycia; nastrój wywołujący taki stan, takie uczucie.
Smutek bezbrzeżny, bezgraniczny, beznadziejny, głęboki, niewymowny, szczery. Smutek w głosie, na twarzy, w oczach, w spojrzeniu. Brzemię, chmura, chwila, fala smutku. Okazywać, wyrażać, taić, ukoić, rozpędzać, rozpraszać smutek. Smutek ogarnia, opanowuje, przejmuje, przytłacza, trapi, zdejmuje kogo.*

Kiedy niedawno obcięłam sobie kawałek palca (mam to na zdjęciach, jeśli ktoś chce (palec już się zabliźnił, nie ma co się martwić)), ogarnął mnie przejął zdjął smutek. Jak wtedy, kiedy Mała Mi umarła.
Kiedy próbuję myśleć, myślę o więdnących liściach.
Rozpuściliśmy dziś w wodzie proszek na wirusy, zapachniało śmiercią.
Brzemię chwila chmura fala. Taić rozpędzać rozpraszać.
Pracuję, ćwiczę, świecę sobie lampą.

__________________________________
* Definicja za Doroszewskim.

IMG_0811

IMG_0893

IMG_0964

Więcej zdjęć tu.

Przedwczoraj śniło mi się, ze rozmawiałam z jakimś filozofem, wyglądał trochę jak Žižek, dziad taki, ale to nie był on. Niby w żartach, ale strasznie mi dokuczał.
– Głupia jesteś – powiedział w końcu.
– Cóż za zniewaga, Sokratesie! – odparłam. – Chyba pójdę i się powieszę, aż mi sandałki spadną.

przedtem »